Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane

03 sierpnia 2018 | Biznes i finanse | Barbara Kaczała

Uregulowana w kodeksie cywilnym umowa o roboty budowlane stanowi samodzielny typ umowy nazwanej, co wyklucza traktowanie przepisów ją regulujących jako szczególnych wobec art. 627 i nast. k.c. dotyczących umowy o dzieło. Relacja między tymi umowami jest inna niż w wypadku umów najmu i dzierżawy, w związku z czym nie ma w rozważanym zakresie odpowiednika art. 694 k.c., który zawierałby ogólną delegację do odpowiedniego stosowania przepisów o umowie o dzieło.

Jeżeli sąd przyjął, że odstąpienie od umowy przez wykonawcę było bezskuteczne, bo zostało dokonane na podstawie art. 640 k.c. (brak współdziałania zamawiającego) i umowa dalej wiąże strony, to dopuszczalne jest dochodzenie przez wykonawcę zapłaty wynagrodzenia.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 kwietnia 2017 r., sygn. akt II CSK 323/16.

Powód żądał od pozwanego zapłaty z tytułu wykonania pokrycia dachowego budynku, kary umownej za „zerwanie umowy" oraz zapłaty tytułem sprzedaży materiałów budowlanych zużytych w trakcie prac dekarskich na dachu budynku należącego do pozwanego. Łącznie wystąpił z trzema pozwami, które zostały połączone przez sąd I instancji do wspólnego rozpoznania. Sąd rejonowy przyznał powodowi rację w części, tj. oddalił powództwo o zapłatę za wykonanie pokrycia dachowego i tytułem kary umownej oraz zasądził na jego rzecz część żądanej kwoty z tytułu sprzedaży materiałów budowlanych.

Sąd rejonowy ustalił, że strony łączyła umowa o dzieło. Podkreślił, że do zakończenia umowy doszło na skutek jednostronnej czynności prawnej powoda dokonanej na podstawie art. 640 k.c. (brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11119

Wydanie: 11119

Spis treści
Zamów abonament